De Moor legt uit dat het woord Communicatie is afgeleid van twee verschillende Latijnse woorden: Communicatio en Communicare. En allebei de woorden geven een ander perspectief op communicatie. (De Moor, 1997, p7). Samengevat zegt hij over deze begrippen het volgende.
Communicatio
- Betekent: Mededeling. Overdracht of transmissie van informatie of boodschappen.
- Dit is zoals communicatie traditioneel wordt opgevat.
- “organisatie kan worden beschouwd als een communicatienetwerk waarin informatie wordt verzameld, geordend, opgeslagen en verspreid naar allerlei hiërarchische en functionele centra. ” (De Moor, 1997, p7)
Communicare
- Betekent: Gemeenschappelijk maken. Laten delen.
- Dit gaat over het interactionele en cultuurscheppende aspect van communicatie.
- “organisaties [zijn] gemeenschappelijk geconstrueerde sociale realiteiten” (De Moor, 1997, p8).
- “Organisaties hébben geen culturen, zij zíjn culturen (Weick, 1979). En deze culturen komen tot stand en worden onderhouden door communicatie.” (De Moor, 1997, p7).
In andere woorden
Communicatio
- Informatie bestaat uit pakketjes die verplaatst worden van A naar B, ofwel van zender naar ontvanger. Deze opvatting past bij bijvoorbeeld de Ontvanger en andere lineaire concepten” href=”https://communicatiekc.com/2014/01/03/lineaire-modellen/”>lineaire communicatiemodellen.
- Mensen zenden en ontvangen informatie. Informatie wordt ongeschonden verplaatst. Als informatie níet ongeschonden wordt verplaatst dan is dat het gevolg van een storende factor: ruis.
- Een organisatie is een formele constructie die is vastgelegd in structuren zoals een organogram en in contracten, wetten etc.
Communicare
- Informatie is betekenis die in de hoofden van mensen wordt gecreëerd. Deze mensen zijn individuen die zélf betekenis creëren. Dit doen ze door nieuwe ervaringen en indrukken te associëren met herinneringen, waarden, emoties etc. die in hun brein zijn opgeslagen. Groepen bestaan uit individuen met vergelijkbare herinneringen, waarden, emoties etc.; deze individuen zullen daarom ongeveer dezelfde betekenis verlenen aan dezelfde ervaringen en indrukken.
- Mensen zijn creatieve wezens, ze interpreteren hun omgeving. Eén van de factoren in hun omgeving zijn media en daartussen zitten ook media met uitingen van de zender. Mensen bepalen zélf wat ze wel en niet oppikken en hoe ze dat interpreteren.
- Mensen zijn individuen die gemeenschappelijke betekenis kunnen verlenen aan hun ervaringen en indrukken, als ze dat doen is het een groep met een gemeenschappelijke cultuur. (De kern van een cultuur bestaat uit gemeenschappelijke waarden.)
- Een organisatie is een groep van groepen. Mensen voelen zich betrokken bij een groep als ze voelen dat ze waarden delen met andere leden van die groep.
Lees verder:
- Moor, prof. Dr. W. De (1997) Grondslagen van de Interne Communicatie. Bohn Stafleu Van Loghum Houten/ Diegem
- Morgan, Gareth (1992) Beelden van Organisatie. Scriptum Books, Schiedam & Sage Publications, London
[…] als begrip Communicatie betekent letterlijk (Latijn: communicare) ‘iets gemeenschappelijk maken’) en is een activiteit waarbij levende wezens informatie en betekenissen uitwisselen door op elkaars […]
[…] Communicatio vs. communicare […]
[…] Communicatio vs. Communicare […]