Er zijn veel overeenkomsten tussen Marketing en Communicatie, maar ook veel verschillen. Lees er hieronder meer over.
In dit artikel over Marketing versus Communicatie
- Overeenkomsten Marketing – Communicatie
- Verschillen Marketing – Communicatie
- Organisatiedoelstellingen, Marketingdoelstellingen, Communicatiedoelstellingen
- Klik en lees meer:
Overeenkomsten Marketing – Communicatie
Communicatie en Marketing worden vaak met elkaar verward, er zijn dan ook veel overeenkomsten. Zowel Communicatie als Marketing:
- Richten zich op Doelgroepen.
- Zijn doelgericht en beschrijven Doelstellingen.
- Helpen het Bedrijf/ de Organisatie bij het oplossen van Problemen of het benutten van Kansen.
- Zijn instrumenten voor het Bedrijf/ de Organisatie om invloed uit te oefenen op haar omgeving.
Bovendien gaat Marketing steeds meer lijken op Communicatie, doordat media een steeds grotere rol spelen bij het onderhouden van relaties met Doelgroepen.
Verschillen Marketing – Communicatie
Vanuit Marketing gezien gaat Communicatie over de “P” van Promotie. Met Communicatie is het gedrag van mensen dan ook moeilijker te sturen, want het enige ‘wapen’ dat Communicatie heeft is een Boodschap die wordt afgevuurd met behulp van Media. Om effectief te zijn, moet die Boodschap de Doelgroep precies tussen de oren raken. Enkel en alleen de Boodschap (en de vertaling daarvan in Content) moet de Doelgroep raken en in beweging zetten.
Vandaar dat het noodzakelijk is om vanuit de Doelgroep te denken, nog meer dan bij Marketing. Voor het maken van een Communicatieplan moet je daarom niet Doelgroep-gericht zijn, maar denken vanuit de Doelgroep. Er zijn dan ook verschillen tussen Marketing en Communicatie:
| Marketing | Communicatie |
|---|---|
| Gericht op (Potentiële) Klanten. | Gericht op alle Doelgroepen: commercieel, niet-commercieel, extern, intern. |
| Gericht op verkoop en koopgedrag. | Gericht op kennis, houding en gedrag (kopen, content delen, solliciteren, etc.). |
| Marketing Mix inzetten om doel te bereiken. | Communicatiestrategie inzetten om doel te bereiken. |
| Doel bereiken voor het Bedrijf. | Doel bereiken bij de Doelgroep. |
| Gericht op de Doelgroep. | Denken vanuit de Doelgroep. |
Organisatiedoelstellingen, Marketingdoelstellingen, Communicatiedoelstellingen
Michels heeft duidelijk aangegeven hoe de doelstellingen van de Organisatie zich verhouden tot de doelstellingen van Marketing en van Communicatie.

Vaak wordt ‘Communicatie’ gezien als de ‘P’ van Promotie uit de Marketing Mix. Dan dragen de Communicatiedoelstellingen bij aan het behalen van de Marketingdoelstellingen en de Marketingdoelstellingen dragen bij aan het behalen van de Organisatiedoelstellingen:
Organisatiedoelstellingen -> Marketingdoelstellingen -> Communicatiedoelstellingen
Eigenlijk gaat het dan om een specifieke vorm van Communicatie, namelijk Marketingcommunicatie. Daarnaast zijn er bijvoorbeeld ook: Corporate Communicatie, Arbeidsmarktcommunicatie, Interne Communicatie, Overheidscommunicatie, etc. Bij deze vormen van communicatie dragen de Communicatiedoelstellingen rechtstreeks bij aan het behalen van de Organisatiedoelstellingen:
Organisatiedoelstellingen -> Communicatiedoelstellingen
Klik en lees meer:
- Communicatiedoelstelling, Marketingdoelstelling, Organisatiedoelstelling
- Marketingbril vs Communicatiebril
- Marketingdoelgroep of Organisatiedoelgroep vs. Communicatiedoelgroep
- Marketing of Communicatie? Corporate Interne of Marketingcommunicatie?
- Marketing of Communicatie? Gekochte of Emotionele loyaliteit?
- Relatie Organisatie-, Marketing- en Communicatiebeleid
- Verschil Communicatie, Marketing en Media